Do góry
13 września 2020 r.
Powiększ

W dniach 7-13 września br. odbyła się III Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna (MOE), w ramach której o tytuł najlepszego młodego ekonomisty rywalizowała młodzież szkół średnich z całego globu. Funkcję gospodarza zawodów pełniła stolica Kazachstanu, Nursułtan. Ze względów na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 odbyła się ona w formule zdalnej. Wzięło w niej udział 130 uczniów szkół średnich z 29 państwa. Tradycyjnie MOE składa się z trzech części: 1. Podstawy finansów; 2. Ekonomia; 3. Business case.  W zawodach Polskę reprezentowali finaliści XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej:

1. Maksymilian Mucha z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Nałkowskiej w Krakowie
  2. Jakub Łaszkowski z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Poznaniu
  3. Mateusz Gil z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Lublinie
  4. Michał Przybyło z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie
  5. Piotr Kaczyński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie

Team Leaderami reprezentacji Polski byli: Prof. dr hab. Stanisław Owsiak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz mgr Radosław Ślusarczyk (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Funkcję koordynatora polskiej drużyny pełni mgr Radosław Ślusarczyk.

Zawody III Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej zakończyły się dużym sukcesem polskiej reprezentacji. W indywidualnej klasyfikacji generalnej medale zdobyli:

1. Jakub Łaszkowski – medal złoty
  2. Mateusz Gil – medal srebrny
  3. Maksymilian Mucha – medal srebrny
  4. Piotr Kaczyński – medal brązowy

Co więcej, Jakub Łaszkowski został nagrodzony tytułem "Best in Economics", a uzyskany przez niego wynik z części "Ekonomia" był najwyższy wśród uczestników III MOE (ex aequo z Alexandrem Lutsenką, Rosja).

W generalnej klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Brazylia. Podium uzupełniły reprezentacje Indonezji (srebrny medal) i Rosji (brązowy medal). Reprezentacja Polski w klasyfikacji generalnej zajęła 7. miejsce (awans o 3 pozycje w porównaniu z II MOE). Nasza drużyna uplasowała się również na wysokim, 4. miejscu, w części "Finanse" (za Kanadą, Indonezją i Nową Zelandią)

Udział reprezentacji Polski w zawodach III Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

« powrót Dodano: 2020-09-13, Odsłon (118)