Zawody II stopnia (okręgowe) XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 10 stycznia 2014 r. (piątek) w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski (wykaz miejsc przeprowadzenia zawodów II stopnia (okręgowych) XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej). Rozpoczęcie zawodów o godz. 11:00.
Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składają się z trzech elementów:
Pobierz klucz z odpowiedziami na pytania z zawodów okręgowych XXVII OWE.
Miło nam poinformować, że dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego oraz wieloletniej współpracy z Polskim Wydawnictwem Ekonomicznym każdy uczestnik zawodów II stopnia (okręgowych) XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej otrzyma nieodpłatnie egzemplarz książki W. Gabrusewicza „Analiza finansowa przedsiębiorstwa. Teoria i zastosowanie” (Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2014).
Listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia (okręgowych) XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z wynikami zostały ogłoszone przez poszczególne Komitety Okręgowe OWE.
Szczegółowe informacje na temat można znaleźć tutaj.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy nauczycielom i Komisjom Szkolnym za przeprowadzenie zawodów, a uczestnikom za liczny udział w zmaganiach olimpijskich. Wszystkim życzymy pomyślności i dalszych sukcesów!
Organizowany przez Polskie Towarzystawo Ekonomiczne IX Kongres Ekonomistów Polskich odbył się w Warszawie 28 i 29 listopada 2013 r. Hasło przewodnie kongresu to Ekonomia dla przyszłości. Odkrywać naturę i przyczyny zjawisk gospodarczych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Kongres pomyślany jest jako forum wszystkich ekonomistów, nie tylko zrzeszonych w PTE i tym samym stanowi wyjątkową okazję do wymiany poglądów między teoretykami i praktykami, między ekonomistami reprezentującymi różne ośrodki oraz nurty teoretyczne w ekonomii i przedstawicielami innych dyscyplin nauki.
Szerzej o idei i celach Kongresu zobacz tutaj.
W środę, 6 listopada 2013 r. o godzinie 9:00 w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce odbyły się zawody I stopnia (szkolne) XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Zawody szkolne mają charakter pisemny i składają się z trzech elementów:
- trzydziestu pytań testowych jednokrotnego wyboru (60 pkt),
- zadania z podstaw ekonomii (15 pkt)
- pytania o charakterze ogólnym nawiązującym do myśli przewodniej XXVI OWE (25 pkt)
Pobierz klucz z odpowiedziami na pytania z zawodów szkolnych XXVII OWE.
Dla Komisji Szkolnych OWE: wzór protokołu zawodów szkolnych XXVII OWE - wersja PDF / wersja RTF
Do zgłoszonych szkół zostały wysłane listami poleconymi przesyłki z zestawami pytań na zawody I stopnia (szkolne) XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
W przesyłce znajduje się szczegółowa instrukcja dot. organizacji i przeprowadzenia zawodów oraz wzór protokołu z zawodów szkolnych XXVII OWE (wersja elektroniczna protokołu dla Komisji Szkolnej OWE do pobrania w formacie pdf lubrtf).
UWAGA! Zestawy pytań na zawody znajdują się wewnątrz przesyłki w osobnej kopercie, która została opieczętowana pieczęcią Komitetu Głównego OWE i oklejona taśmą.
Zagraj w internetową grę ekonomiczną! Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów działające w ramach Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Fundacją CambridgePYTHON, przygotowało unikatową możliwość poznania mechanizmów rządzących inwestycjami typu start-up.
Internetowa, bezpłatna gra edukacyjna Venture Capital Research pozwala wcielić się w rolę inwestora Venture Capital i dzięki zarządzaniu wirtualnym portfelem przedsięwzięć, poszerzać wiedzę i umiejętności. Uczestnicy gry mogą dodatkowo korzystać z rozbudowanej bazy wiedzy poświęconej finansowaniu kapitałowemu.
Partnerami gry jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.
Więcej inforamcji na stronie internetowej gry: www.gra-vcr.pl
30 września 2013 r. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń udziału szkół w XXVII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej.
Miło nam poinformować, że w tym roku do zawodów zgłoszonych zostało 14036 uczniów z 896 szkół. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i życzymy uczestnikom sukcesów w olimpijskich zmaganiach!
XII edycja Konkursu na pracę pisemną organizowanego przez Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w kolejnej edycji Konkursu na pracę pisemną o tematyce ekonomicznej. Konkurs ogłaszany jest w dwóch kategoriach:
Celem Konkursu jest pogłębienie zainteresowań młodzieży ekonomią, sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy ekonomicznej oraz zachęcenie dyrekcji i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wdrażania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych kształtujących umiejętność funkcjonowania uczniów w warunkach gospodarki rynkowej.
Do udziału w Konkursie zapraszamy uczniów publicznych i niepublicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) uczęszczających do szkoły w roku szkolnym 2013/2014.
Autorom najlepszych prac Kapituła przyzna nagrody:
Również nauczyciele, opiekunowie merytoryczni najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne.
Prace można nadsyłać do 18 października 2013 r. na adres: Departament Edukacji i Wydawnictw Narodowy Bank Polski, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa z dopiskiem "Konkurs na pracę pisemną". O przyjęciu pracy do konkursu decyduje data stempla pocztowego.
Ogłoszenie wyników Konkursu i uroczystość wręczenia nagród planowane są na grudzień 2013 r.
Więcej informacji na stronie: www.nbp.pl/PracaPisemna2013
6 września 2013 r. rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń szkół do zawodów XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Zapraszamy do wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszenia!
Został opublikowany Informator o XXVII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (pobierz wersję elektroniczną), a w nim m.in.:
Zapraszamy do lektury!
Został opublikowany numer specjalny „Biuletynu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego” poświęcony XXVI Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (pobierz wersję elektroniczną).
W numerze m.in.:
Zapraszamy do lektury!
Dwoje laureatów XXVI OWE uczestniczy w polsko-niemieckim seminarium „Społeczna gospodarka rynkowa w Niemczech i integracja europejska”. Seminarium we Vlotho (11-25.08.2013 r.) organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Instytut Gesamteuropäisches Studienverk oraz Fundacja Ludwiga Erharda w Bonn (Niemcy).
Wyjazd na seminarium do Vlotho jest jedną z nagród fundowancyh corocznie przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne dla laureatów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Miło nam poinformować, że honorowy patronat nad XXVII Olimpiadą Wiedzy Ekonomicznej objął Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka. Dziękujemy za to wyróżnienie!
Zgodnie z komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w 2014 r. będą zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości i technik administracji, a także – to nowość – w zawodzie technik organizacji reklamy!
Zwolnienie z egzaminu zawodowego jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższej oceny. Warto zatem wziąć udział w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej i uzyskać zwolnienie z egzaminu zawodowego!
Po raz ostatni przed wakacjami odbyło się posiedzenie Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, którego przedmiotem było podsumowanie zawodów XXVI OWE.
Ponadto podczas posiedzenia została przeprowadzona dyskusja nad założeniami programowo-organizacyjnymi XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w roku szkolnym 2013/2014, a także dokonano zmian w regulaminie OWE dostosowując jego brzmienie do wymagań MEN.
Zgodnie z tradycją 17 czerwca 2013 r. odbyła się wizyta laureatów XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i ich opiekunów naukowych na Giełdzie Papierów Wartościowych. W trakcie spotkania laureaci odwiedzili Salę Notowań oraz spotkali sie z wiceprezes Zarządu Giełdy Beatą Jarosz.
Uroczyste zakończenie XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej z udziałem laureatów Olimpiady i ich opiekunów naukowych odbyło się 17 czerwca 2013 r. w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki. Gospodarzem spotkania był wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Znamy myśl przewodnią XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w roku szkolnym 2013/2014! Decyzją Komitetu Głównego OWE jej hasłem przewodnim będzie „Strefa euro – szansa czy zagrożenie?”.
Publikacja Informatora o XXVII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej planowana jest około 25 sierpnia 2013 r., a przyjmownie zgłoszeń do nowej edycji będzie możliwe od 5 września 2013 r.
Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w XXVII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej!
Miło nam poinformować, że w ramach rozstrzygnięcia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej otwartego konkursu ofert Polskie Towarzystwo Ekonomiczne otrzymało dotację na organizację i przeprowadzenie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w latach szkolnych 2013/2014, 2014/2015 i 2015/2016.
Szczegóły na stronie MEN (tutaj).