Do góry

Aktualności

Bieżące wiadomości

18 lutego 2016 r.

Przekazanie uczestnikom Olimpiady przez Komitet Główny zawiadomień o zakwalifikowaniu do zawodów III stopnia (centralnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z informacjami dotyczącymi przebiegu tych zawodów nastąpi do 18 lutego 2016 r.

Pobierz informację dla uczestników zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (centralnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

 

18 lutego 2016 r.

Ekonomia jest piękna? to tytuł debaty organizowanej w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”, która odbędzie się 18 lutego 2016 r., o godz.16:30 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Warszawa, ul. Nowy Świat  49). 

Zaproszenie i szersze informacje dostępne pod linkiem.

Transmisja online dostępna tutaj.

9 lutego 2016 r.

Serdecznie zapraszamy na seminarium „Innowacyjne rozwiązania w sektorze finansowym – finanse muzułmańskie w Europie”, które odbędzie się 9 lutego 2016 r. o godz. 11 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Wydarzenie jest organizowane przez CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Narodowy Bank Polski, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych oraz PTE.

Podczas seminarium prezentacje wygłoszą: Zeeshan Ahmed z EY Luksemburg (Zarządzanie aktywami z wykorzystaniem instrumentów muzułmańskich. Alternatywna forma inwestycji), Omar Shaikh z Islamic Finance Council United Kingdom (Bankowość muzułmańska – specjalność Wielkiej Brytanii), oraz Katarzyna Sidło z Uniwersytetu Warszawskiego oraz CASE (Finanse muzułmańskie a rozwój sektora finansowego).

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat finansów muzułmańskich w Polsce, w tym szczególnie promowanie informacji na temat modeli stosowanych w Luxemburgu i w Wielkiej Brytanii, debata na temat muzułmańskich instrumentów finansowych, promowanie praktycznych informacji na temat charakterystyki i funkcjonowania instrumentów zgodnych z prawem szariatu oraz poszerzenie gamy oferowanych produktów finansowych dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych.

Inicjatywa jest objęta patronatem Ministerstwa Finansów, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Warsaw Voice.

4 lutego 2016 r.

Lista osób zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (centralnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz wyniki zawodów okręgowych zostały ogłoszone przez Komitet Główny OWE 4 lutego 2016 r.

Szczegółowe informacje: .

 

28 stycznia 2016 r.

Czy i w jaki sposób trzeba zmienić polski system bankowy? to temat debata organizowanej 28 stycznia 2016 r. przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”.

Debata odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 49.

Szczegółowe informacje o debacie dostępne tutaj.
Istnieje możlowość skorzystanie z transmisji elektronicznej debaty - tutaj

21 stycznia 2016 r.

W czwartek, 21 stycznia 2016 r. o godz.16:30, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Warszawa, ul. Nowy Świat 49) odbędzie się debata na temat Świadomość ekonomiczna Polaków. Co Polacy wiedzą o ekonomii?

Spotkanie organizowane jest w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”.

Transmisja online debaty dostępna tutaj.
Więcej informacji w zaproszeniu.

14 stycznia 2016 r.

Zapraszamy do uczestnictwa w dyskusji dotyczącej tematyki będącej przedmiotem najnowszej książki prof. dr hab. Andrzeja Sopoćko pt. Mit pieniądza. Świat realny wobec iluzji polityki pieniężnej. Debata organizowana jest w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”.

Miejsce: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne (Warszawa, ul. Nowy Świat 49).
Termin: 14 stycznia 2016 r., godz.16:30

Debata będzie transmitowana online.
Więcej informacji tutaj.

8 stycznia 2016 r.

Miło nam poinformować, że dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego (NBP) i życzliwości Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego (PWE) każdy uczestnik zawodów II stopnia (okręgowych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej otrzyma nieodpłatnie egzemplarz książki R. Bartkowiaka Ekonomia rozwoju (PWE, Warszawa 2013). Ponadto, Fundacja Banku Millennium dla wszystkich uczestników zawodów II stopnia i ich opiekunów naukowych ufundowała książkę Droga do teraz autorstwa Grzegorza W. Kołodki (Prószyński i S-ka, Warszawa 2014). 

Wyrażamy nadzieję, że powyższe nagrody pozwolą na dalsze rozwijanie zainteresowań i pogłębienie wiedzy ekonomicznej uczestników zawodów. 

8 stycznia 2016 r.

Zawody II stopnia (okręgowe) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 8 stycznia 2016 r. (piątek) w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski. Rozpoczęcie zawodów o godz. 11:00 (wykaz miejsc przeprowadzenia zawodów II stopnia (okręgowych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej: lista mapa).

Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:

 • jednego pytania o charakterze ogólnym nawiązującego do hasła przewodniego Olimpiady,
 • zadania z analizy finansowej,
 • 30 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią).

Więcej informacji...

15 grudnia 2015 r.

We wtorek, 15 grudnia 2015 r.  w siedzibie PTE w Warszawie odbędzie dyskusja pt. Perspektywy rozwoju strefy euro. Organizowana jest ona przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Polsko-Amerykanską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Rozpoczęcie spotkania o godz.17.00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konwersatorium osobiście (ul. Nowy Świat  49, Warszawa) lub online (transmisja będzie dostępna tutaj).

Więcej informacji tutaj.

30 listopada 2015 r.

30 listopada 2015 r. zostały ogłoszone listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia (okręgowych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z uzyskanymi przez nich wynikami.

Szczegółowe informacje: .

Wszystkim zakwalifikowanym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach olimpijskich! 

26 listopada 2015 r.

W czwartek, 26 listopada 2015 r.  w siedzibie PTE w Warszawie odbędzie debata pt. "Ryzyko w działalności polskich przedsiębiorstw średnich, małych i mikro". Organizowana jest ona w ramach cyklu „Czwartki u Ekonomistów”. Rozpoczęcie spotkania o godz.16.30.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konwersatorium osobiście (ul. Nowy Świat  49, Warszawa) lub online (transmisja będzie dostępna tutaj).

Więcej informacji tutaj.

4 listopada 2015 r.

W środę, 4 listopada 2015 r. o godzinie 9:00 w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce odbyły się zawody I stopnia (szkolne) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Do zawodów I stopnia (szkolnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zostało zgłoszonych łącznie 12112 uczestników z 832 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Zawody szkolne miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
- trzydziestu pytań testowych jednokrotnego wyboru (60 pkt),
- zadania z podstaw ekonomii (15 pkt)
- pytania o charakterze ogólnym nawiązującym do myśli przewodniej XXIX OWE (25 pkt). 

Dla Komisji Szkolnych OWE: wzór protokołu zawodów szkolnych XXIX OWE  wersja PDF / wersja RTF.

Pobierz klucz z odpowiedziami na pytania z zawodów szkolnych XXIX OWE.

3 listopada 2015 r.
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego serdecznie zapraszają na debatę organizowaną w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów".
 
Przedmiotem dyskusji będzie najnowsza książka prof. Marii Jarosz i prof. Marka W. Kozaka pt. Eksplozja nierówności? (Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Naukowa Warszawa 2015).
 
Debata odbędzie się we wtorek, 3 listopada 2015 r., o godz. 16:30 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie.
 
Debata będzie transmitowana online.
 
Więcej informacji tutaj.
19 października 2015 r.

Przesyłki z zestawami pytań na zawody I stopnia (szkolne) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zostały wysłane listami poleconymi do zgłoszonych szkół.

W przesyłce znajduje się szczegółowa instrukcja dot. organizacji i przeprowadzenia zawodów oraz wzór protokołu z zawodów szkolnych XXIX OWE (wersja elektroniczna protokołu dla Komisji Szkolnej OWE do pobrania wersja PDF / wersja RTF).

UWAGA! Zestawy pytań na zawody znajdują się wewnątrz przesyłki w osobnej kopercie, która została opieczętowana pieczęcią Komitetu Głównego OWE i oklejona taśmą.

30 września 2015 r.

30 września 2015 r. upływa termin przyjmowania zgłoszeń udziału szkół w XXIX Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Nie czekaj - już dziś wypełnj formularz zgłoszenia!

18 września 2015 r.

Konkurs na pracę pisemną NBP (XIV edycja)

W imeniu naszego partnera, Narodowego Banku Polskiego zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu na pracę pisemną. Konkurs ogłaszany jest w dwóch kategoriach:

 • Gimnazja: Kooperatywa z sukcesem – pomysł na wspólny biznes, spełniający potrzeby społeczności lokalnej;
 • Szkoły ponadgimnazjalne: Kapitał wiedzy o ekonomii plus kapitał społeczny warunkiem rozwoju. Jak to rozumieć i jak wykorzystać lokalnie?.

Celem Konkursu jest pogłębienie zainteresowań młodzieży ekonomią, sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy ekonomicznej oraz zachęcenie dyrekcji i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wdrażania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych kształtujących umiejętność funkcjonowania uczniów w warunkach gospodarki rynkowej.

Do udziału w Konkursie zapraszamy uczniów publicznych i niepublicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) uczęszczających do szkoły w roku szkolnym 2015/2016.

Autorom najlepszych prac Kapituła przyzna nagrody pieniężne. Również nauczyciele, opiekunowie merytoryczni najlepszych prac otrzymają nagrody. 

Prace można nadsyłać do 18 października 2015 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie www.nbp.pl/PracaPisemna2015.

Ogłoszenie wyników Konkursu i uroczystość wręczenia nagród zaplanowane zostały na 9 grudnia 2015 r.

8 września 2015 r.

8 września 2015 r. został opublikowany Informator o XXIX Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Rok szkolny 2015/2016 (pobierz wersję elektroniczną). 

 • Informacje o bieżącej edycji
 • Kalendarium zawodów
 • Nagrody w Olimpiadzie
 • Wykaz mecenasów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Schemat zgłoszenia udziału szkoły w zawodach
 • Dane teleadresowe organizatorów
 • Skład Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (kadencja 2012–2017)
 • Regulamin Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (obowiązujący od roku szkolnego 2015/2016)
 • Program Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Literatura i źródła wiedzy zalecane w przygotowaniach do XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Zapraszamy do lektury!

Wersja papierowa Informatora... oraz plakaty promujące bieżącą edycję zawodów zostały wysłane do wszystkich szkół ponadgimanzjalnych w Polsce. 

7 września 2015 r.

Przyjmowanie zgłoszeń szkół do zawodów XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej rozpoczęło się 7 września 2015 r. 

Już dziś zapraszamy wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszenia udziału szkoły w zawodach bieżącej edycji. Zajmuje tylko kilka miniut, a nagrody czekają!

2 września 2015 r.

Został opublikowany numer specjalny „Biuletynu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego” poświęcony XXVIII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (pobierz wersję elektroniczną).

W numerze m.in.:

 • Czy banki centralne emitują pieniądze (Andrzej Sławiński)
 • Od ekonomii nie można się odseparować (Eugeniusz Gantar, Ilona Antoniszyn-Klik, Tadeusz Sławecki i Paweł Tamborski)
 • W ogniu pytań olimpijczyków
 • Wiedza i wolność (Grzegorz Wałęga)
 • Abecadło OWE (Marcin Wroński)
 • Trzymamy olimpijski poziom (Grzegorz Wałęga)
 • Nierówności dochodowe jako zagrożenie do rozwoju gospodarczego i społecznego (Stanisław Owsiak)
 • Równiej. Co właściwie zrobił Piketty? Wywiad z Elżbietą Mączyńską
 • Kwestionariusz ekonomisty (Zuzanna Kosmala)

a także:

 • Statystyki Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Lista laureatów i finalistów XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Najlepsze szkoły i opiekunowie naukowi laureatów i finalistów XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Zestawy pytań z zawodów XXVIII Olimpaidy Wiedzy Ekonomicznej

Zapraszamy do lektury!

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »